Hvordan kommer fra Moskva til Alicante

Kører med tog

Vi tilbyder to af de mest bekvemme og billigste ruter.

Option nummer 1. Vejen tager 2 dage og 3 kl. Ruteomkostninger 460-600 euro.

  • På Moskva Belorusskaya station skal du tage toget til Strasbourg. Han går to gange om ugen, Tidsrejser - 35 timer.
  • På Strasbourg station skal du skifte til Tgv-toget (han går hver dag). Rejsetid 5 timer. Gå af ved Montpellier Saint-Roch stop.
  • Tag TGV til Barcelona Barcelona Sants. Turen tager 3 kl.
  • Fra Barcelona station skal du tage RENFE Em-toget og via 5 timer går til Alacant-Terminal.

Option nummer 2. Vejen tager 2 dage og 16 timer. Ruteomkostninger 420-580 euro.

  • Tag tog D ved Moskva Belorusskaya station. Du vil bruge på vejen 2 dage. Gå af ved Nice Ville station.
  • Fra Nice-Ville skal du tage SNCF-toget til Marseille St-Charles togstation. På vej omkring 3 timer.
  • Fra togstationen Marseille Saint-Charles skal du tage Ave-toget, der går en gang om dagen. Vejen tager næsten 5 timer. Gå af ved Barcelona Station.
  • Her skifter du til Em-toget fra RENFE-transportøren og igennem 5 timer går af ved stationen i Alicante.

Hvem skal man flyve med - flyselskaber og priser

Lige
flyvningen
til
Alicante udføres kun af virksomheden
Vueling. Afstanden mellem byer er lille,
flyvningen varer kun 1 tid 10 minutter. Meget
flere luftfartsselskaber tilbyder at flyve
undervejs, med docking i Madrid,
Palma de Mallorca, Amsterdam osv.. d.
Valgmuligheder for sådanne flyvninger
der er
fra virksomheder:

  • Luft
    Europa;

  • KLM;

  • Transavia;

  • TAP
    Portugal.

Lige
перелет с лоукостером Vueling

spansk
lavprisselskab Vueling flyver til
Alicante så hurtigt og billigt som muligt.
Som jeg har sagt, flyvningen varer lidt
over en time. tidsplan
komfortabel
- der er flyvninger
daglig,
2-5 gange om dagen.

Selskab
tilbyder tre takster:

  1. Grundlæggende
    - det billigste,
    inkluderer håndbagage i 10 Kg,
    gratis online registrering (til 7
    dage før afgang). For at vælge et sted, flytte
    datoer skal betale ekstra;

  2. Optima
    - giver dig mulighed for at bære din kuffert op til 25 Kg, valg
    steder, tjek ind (online eller i
    lufthavn) ledig, men forandring
    betalt reservation. Annullering af flyvning
    ikke tilladt;

  3. TimeFlex
    - bagage er begrænset i vægt 10 Kg. Men
    du kan ændre tid eller dato gratis
    afgang.

Til
ekstra bagage skal betales:
fra 17 € (1200 ₽) til 15 kg til 44 € (3000 ₽) til 30
Kg. Hvis køb
billet

næste uge, det koster ikke
mindre 60 € (4000 ₽). Ved reservation til
7–10 dage før afgang, du kan flyve væk for 30
€ (2000 ₽) med håndbagage, eller fra 54 € (4000
₽) med bagage op til 25 Kg.

Endnu
det er mere økonomisk at udstede en billet
til
4-5 måneder, så kan du finde en flyrejse

minimale omkostninger
- 25
€ (1800 ₽). Denne mulighed har mange fordele.
- ingen overførsler, fly
flyve
daglig, praktisk tidsplan,
ingen natflyvninger
(hvornår
du kan kun forlade lufthavnen ved
taxa), fleksible takster. Men at flyve med en billig pris
- det er bare en overførsel fra en by
i en anden, og til bagage, mere behagelig
sæde i kabinen, du skal betale ekstra mad.

Transit
рейсы из Барселоны в Аликанте

Luft
Europa.
Flyrejser
spansk
virksomheder fremstilles gennem Madrid
(Barajas)
eller Palma de Mallorca.
Fly flyver
daglig,
4-5 gange om dagen. Minimum
dockingstid - 40 minutter,
så hele flyvningen
vil vare
2,5 kl. De billigste billetter er
i
lavsæson - fra november til marts. Til 2
uger før flyvningen kan købes
flybillet
til
56 € (3800 ₽) med håndbagage på 10 kg eller til
86 € (6000 ₽) med tingene på 23 Kg.

Til
flyvningen
i
strandsæson (Juni - september) du
give mindst 112 € (8000 ₽). Køb
billetter
der og
giver ikke betydelige besparelser tilbage. Transportører
KLM
og
Transavia
tilbud
flyve gennem Amsterdam.
2-4 flyvninger om dagen.
Den korteste forbindelse er 1,5 kl.
At købe billetter

Jeg anbefaler ikke de næste 2-3 uger: du
overbetale 7-10 tusind. Den smarteste
Bestil en flybillet
til
1-2 måneder, så koster flyvende lys
omkring 7000-9000 ₽, og med bagage op til 23 kg -
ca. 11000-12000 ₽.

Rejse
i business class koster ca. 37000 ₽. hvordan
se, priser
høj,
så det giver mening at betale tilbage
vejen. Derefter flyrejser i begge
fester (bagage inkluderet) vil koste
15000–16000 ₽.

TAP
Portugal.
Et andet godt tilbud fra
Portugisisk nationalt flyselskab.
Afhængigt af sæson udføres dagligt
5–10 flyvninger
med
docking i Lissabon.
Billetter kan købes i lavsæsonen
til
6000 ₽, hvis du flyver med en rejsetaske
på 8 Kg. En flyvning med en kuffert til 23 Kg
koster 7-8 tusind rubler.

Prisen
luftfart
dyrere i sommermånederne: uden ting fra
9000 ₽, og med ting - fra 10500 ₽. Business klasse
koster 27.000-30.000 rubler.

Vi flyver med fly fra Moskva

Virksomheder har direkte fly fra Moskva til Alicante lufthavn:

  • S7
  • Vueling
  • Aeroflot

Afgang er planlagt fra kl 2 til 7 en gang om ugen afhængigt af sæsonen. Om sommeren kan du flyve et charter med Transaero - dette firma har bevist sig godt i denne retning.

Som sædvanlig stiger priserne for flybilletter for 3 måneder før højsæsonens start. Hvis du planlægger at flyve med Vueling, overveje, at de ikke inkluderer bagage i prisen, du bliver nødt til at betale ekstra for det. Og dette flyselskab fodrer dig ikke om bord, skønt dette er en traditionel praksis for lave omkostninger.

Du kan komme til Alicante med overførsler:

  • Czech Airlines eller Aeroflot til Madrid, herfra med tog 2,5 timer til Alicante
  • Vueling til Barcelona, og derefter med tog 5,5 timer

Iberia er en populær forbindelsesmulighed i Madrid. De største fordele ved dette valg: hurtig docking (omkring en time), overkommelig pris, to fly - morgen og aften.

Barcelona til Alicante med bus

Bussen er ikke den mest rentable løsning med hensyn til billetpris og rejsetid. Ja, den følger en direkte rute og er meget behagelig, men at komme på det i ca. 3-4 timer længere, end med tog. Og omkostningerne er endnu højere.

Imidlertid har luftfartsselskabet ALSA natflyvninger., så denne mulighed passer til dem, der planlægger at rejse sent om aftenen og ankomme om morgenen.

ALSA bus

Hver dag kører ALSA-busselskabet en hel del direkteflyvninger i denne retning. Så, den første bus kører allerede kl 7.00 morgen, og den sidste er i 01.00 nætter.

Bekvemt, at nogle flyvninger foregår fra hovedstationen, og nogle - fra den nordlige station. Du kan vælge et busstoppested, som er tættest på dit hotel.

Foto: Ivanova Ekaterina

Så, fra Barcelona Sants station kører bussen til 7.15 om morgenen og 18.20 aftener. Og fra Nord station - til 7.00, 9.00, 10.00, 12.00, 18.00, 19.00, 22.00, 01.11. Flyvningerne kører non-stop med en samlet rejsetid på ca. 7-8 timer.

Hvis du tager den sidste natbus, så i Alicante vil du være i 9.20 morgen. Dette er en god mulighed for at spare penge på et hotel, hvis du er klar til en nattur.

ALSA-busbilletpriser starter fra 47 Euro.

Med ALSA-bus fra Barcelona lufthavn

Gode ​​nyheder for dem, der ankommer til Barcelonas lufthavn El Prat og planlægger straks at rejse til Alicante: direkte bus ALSA kører i denne retning. Varigheden af ​​turen er ca. 7 timer 30 minutter.

Flyrejser opererer fra Terminal T1 til 10.25 om morgenen og 01.25 nætter. Så det, endda ankommer sent om aftenen, du kan nemt nå din destination.

Prisen på en busbillet fra lufthavnen starter også fra 47 Euro.

Køb en busbillet Barcelona - Alicante online

Hvis du vil se tidsplanen og købe en billet til ALSA-bussen på russisk, så kan du gøre dette på det bekvemme websted www.omio.ru. Indstil der parametrene for afgangstiden, billetpris og find en passende flyvning til en gunstig pris, sammenligning af busafgange direkte med tog.

Den købte billet sendes til din e-mail. Alt du skal gøre er at udskrive det og ankomme til boarding, viser billetten til chaufføren. Som regel, billetpriser nedenfor, hvis du tager dem på forhånd - til 1-2 måneder.

Direkte fly fra Barcelona til Alicante, tidsplan og priser

flyvningen afgang på vej ankomst afrejsedage
Luftfartsselskaber (DU 1302)Airbus A320 06:45Barcelona (BCN) 1 h. 10 min 07:55Alicante (ALC) 27, 28 februar, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 20, 21, 23, 24, 26 Martha, ...
Luftfartsselskaber (DU 1302)Airbus А320 06:45Barcelona (BCN) 1 h. 10 min 07:55Alicante (ALC) daglig, undtagen tir, sol fra 26.10 på 30.11
Luftfartsselskaber (DU 1302)Airbus A320 06:50Barcelona (BCN) 1 h. 10 min 08:00Alicante (ALC) kun 19, 26 februar, 4, 11, 18, 25 Martha
Luftfartsselskaber (DU 1306)Airbus A320 08:25Barcelona (BCN) 1 h. 10 min 09:35Alicante (ALC) kun 12 April
Luftfartsselskaber (DU 1312)Airbus А320 08:55Barcelona (BCN) 1 h. 10 min 10:05Alicante (ALC) dagligt af 28.03

Vis alt (20)

Dataene leveres af Yandex.Schedule-tjenesten

Find en billet fra 2 082 ₽

Brugbar information

  • Alicante er placeret i Spanien
  • IATA-kode: ALC
  • Kontinent: Europa
  • betalingsmiddel: Euro (EUR) (Rute: 1 EUR = 70.46 GNIDE)
  • Nuværende tid: 16:11 (GMT + 1)
  • Den aktuelle dato: 27.02.2020

Flyrejser til Alicante: billig, hurtig, praktisk - alt dette på Airinme.com. Du kan nemt finde regelmæssige flyrejser med os, budget- og charterflyselskaber. Vi tilbyder de bedste priser for enhver flyklasse til Alicante. Overlad billetprisen til os, du skal bare pakke din bagage og informere dine venner om rejsen!

For mange er navnet "Alicante" udelukkende forbundet med lufthavnen, hvorfra du kan komme til strandene i Benidorm. Men for kyndige mennesker er denne by forbundet med fascinerende udflugter på land og til søs., og brændende klubfester. Бронируйте авиабилеты в Аликанте на Airinme.com уже сегодня и окунитесь в очаровательную атмосферу испанского побережья Коста-Бланка.

Alicante - ting at gøre?

Alicante kan groft opdeles i tre dele: Esplanade de España (Esplanade of Spain), – palmegade langs Middelhavskysten (mange betragter det som den smukkeste promenade i Spanien), Det gamle kvarter Santa Cruz, fra vest afgrænset af Rambla de Méndez Núnez, og det gamle slot Santa Barbara (Castle of Santa Barbara) øverst på 160 meter White Rock (Benancatil). Du kan komme til slottet med kabelbane. Der er et lille museum og et observationsdæk., med en fantastisk udsigt over hele byen og havet.

Den ældste bygning i byen ligger under slottsbakken - kirken Santa Maria. Gotiske mure er skjult bag den barokke facade fra det 18. århundrede. Et andet bemærkelsesværdigt renæssancetempel ligger i centrum af Santa Cruz-kvarteret, i sammenvævning af smalle gågader, – dette er katedralen i San Nicolas.

Museum for arkæologi i bygningen til det tidligere hospital er også værd at være opmærksom på. (Museo Arqueologico), her kan du lære næsten alt om Spaniens historie, siden stenalderen.

Træt af at vandre rundt i byen? Gå til stranden, til det azurblå vand på Costa Blanca, hvor du kan leje snorkeludstyr og beundre livet i det marine liv, eller arranger en udflugt til Tabarka-øen, в морской заповедник.

Livet i Alicante om natten er også i fuld gang. Hovedparten af ​​festdeltagerne strømmer til den gamle bydel og havneområdet, hvor hver sommer strandbarer (chiringito) устраивают грандиозные вечеринки.

Shopping i Alicante

Alicante vil appellere til den mest berygtede shopaholic - der er også eksklusive butikker, og spontane markeder, og velordnede indkøbscentre. Souvenirs og traditionelt kunsthåndværk - dekorationer, håndtasker, sko - findes i det historiske kvarter i El Barrio. Der er over hundrede butikker i indkøbscentret Gran Via, og i Panoramis-komplekset kan du, undtagen shopping, Nyd også en storslået udsigt over bugten.

Lokalt køkken i Alicante

Traditionelle tapas (tapas) - det første valg for den rejsende i Alicante. Flytter fra en tapasbar til en anden, du kan prøve alle indstillingerne i menuen: oliven, rejer med chili og hvidløg (såkaldte gambas pil pil), snegle, muslinger og meget, meget mere. Dog den mest populære skål i byen, som serveres i enhver restaurant - paella (paella), ris med safran, kylling, rejer og rød peber, Sørg for at prøve det, inden du forlader byen.

Lavpris Kalender Alicante - Tyskland

Billige fly fra Alicante til Tyskland (ALC - DE)

Aviasales.com finder de billigste flyrejser fra Alicante til Tyskland, sammenligning af omkostningerne ved en billet til Tyskland i 45 agenturer, 5 reservationssystemer og 728 flyselskaber. Hvor præcis du køber billetter til Alicante - Tyskland er op til dig.

Det er værd at bemærke, at Alicante - Tyskland er den mest populære destination i januar, September og november.
I denne periode er de gennemsnitlige omkostninger ved flybilletter

9 953₽
.

De mest populære destinationer på ruten Alicante - Tyskland er:

  • Alicante - Berlin
  • Alicante - Köln
  • Alicante - Düsseldorf

I lavsæsonen - i marts, Juni og august

prisen på flybilletter falder i gennemsnit til

9 087₽
.

Direkte fly fra Alicante til Tyskland

Den nemmeste måde at komme til din destination er med direkte fly. Direkte fly fra Alicante til Tyskland drives af flyselskaber:

  • Air Berlin
    til Berlin (1 dag om ugen, flyvning AB2595), til München (1 dag om ugen, flyvning AB2093), i Düsseldorf (5 dage om ugen, flyvning AB2547)
  • Norwegian Air International
    til Hamborg (2 dage om ugen, flyvning D85508), til München (2 dage om ugen, flyvning D85464)
  • Ryanair
    i Karlsruhe (2 dage om ugen, flyvning FR9054), til Köln (2 dage om ugen, flyvning FR1356), til Hamborg (2 dage om ugen, flyvning FR4025), i Bremen (2 dage om ugen, flyvning FR9056), i Frankfurt am Main (2 dage om ugen, flyvning FR7321), til Berlin (3 dage om ugen, flyvning FR159), i Düsseldorf (4 dage om ugen, flyvning FR6213)

At komme fra Alicante til Tyskland med en transfer, du kan gøre din rejse endnu mere interessant, fordi docking kan udføres i:

  • Lissabon

    (fly WI1123 Alicante - Berlin med TAP Portugal)

  • (fly LS1412 Alicante - München af ​​Jet2.com)

Dette er en stor chance for at lære disse byer at kende, fordi transplantationstiden normalt er mindst 6 timer.

Det er nødvendigt at overveje, det afhænger af antallet af dage, resterende inden afgang, prisen på en flybillet fra Alicante til Tyskland kan mere end fordobles.

Aviasales.com anbefaler på forhånd at købe flybilletter fra Alicante til Tyskland, så kan du vælge flyforholdene, med fokus på dine ønsker og økonomiske muligheder.

Se

Flybillet fra Alicante til Tyskland

De bedste priser på billetter fra Alicante til Tyskland, fundet af vores besøgende i den sidste 48 timer *:

Rute En vej Rundtur
Alicante - Berlin

25.04.2020

20.03 – 22.03.2020

Alicante - München

19.12.2020

12.03 – 15.03.2020

Alicante - Düsseldorf

03.03.2020

05.03 – 12.03.2020

Alicante - Frankfurt am Main

13.03.2020

07.04 – 19.04.2020

Alicante - Hamborg

26.04.2020

26.04 – 10.05.2020

Alicante - Köln

11.05.2020

02.04 – 06.04.2020

Alicante - Memmingen

27.02.2020

13.03 – 15.03.2020

Alicante - Dortmund

03.03.2020

05.03 – 12.03.2020

Den billigste flyrejse fra Alicante til Tyskland, fundet af vores brugere i det sidste 48 timer:

billet

på ruten Alicante - Berlin

af OpenSkies

med afgang 25.04.2020 og omkostninger

2 195 rubler
.

Hurtigste flybillet fra Alicante til Tyskland:

billet

i retning af Alicante - München

af Air Berlin

med den nærmeste afgang 01.03.2020 og flyvarighed
2t 25 min.

Flyselskaber, flyver fra Alicante til Tyskland

  • Air Berlin

  • Brussels Airlines

  • Vueling

  • Ryanair

  • Flybe

  • Aer Lingus

  • Norwegian Air International

  • Jetairfly

Direkte fly Alicante - Tyskland

Flyvningen Hvorfra Afgang På vej Ankomst Afgangsdage

Air Berlin

(

AB2547
)

Düsseldorf 12:45 2h 40m 15:25

Man, Ons, th, Fre, Lør

Ryanair

(

FR6213
)

Düsseldorf 10:35 2h 45m 13:20

Man, Ons, Fre, vs.

Ryanair

(

FR159
)

Berlin 19:50 3h 0m 22:50

Ons, Fre, vs.

Ryanair

(

FR1356
)

Köln 06:45 2h 35m 09:20

Man, Fre

Norwegian Air International

(

D85508
)

Hamborg 17:05 2h 55m 20:00

Man, Fre

Ryanair

(

FR4025
)

Hamborg 16:45 3h 15m 20:00

Man, th

Ryanair

(

FR9056
)

Bremen 19:25 3h 0m 22:25

Man, Fre

Ryanair

(

FR9054
)

Karlsruhe 20:00 2h 30m 22:30

tir, Lør

Norwegian Air International

(

D85464
)

München 07:35 2h 35m 10:10

th, vs.

Ryanair

(

FR7321
)

Frankfurt am Main 08:25 2h 40m 11:05

Ons, vs.

Lufthavne, betjener retning af Alicante - Tyskland

Lufthavne i Alicante, hvoraf der er fly til Tyskland:

Alicante (ALC)

Mest populære lufthavne, betjener retning af Alicante - Tyskland:

Alicante (ALC)
-
Bremen (BRE)

Bedøm artiklen