Hur man tar sig från Moskva till Alicante

Åker med tåg

Vi erbjuder två av de mest bekväma och billigaste rutterna.

Alternativ nummer 1. Vägen tar 2 dagar och 3 Klockan. Ruttkostnad 460-600 euro.

  • Ta tåget till Strasbourg vid Moskvas Belorusskaya-station. Han går två gånger i veckan, Tidsresa - 35 timmar.
  • Vid Strasbourg-stationen byter du till Tgv-tåget (han går varje dag). Restid 5 timmar. Gå av vid hållplatsen Montpellier Saint-Roch.
  • Ta TGV till Barcelona Barcelona Sants. Resan tar 3 Klockan.
  • Från Barcelonas station, ta RENFE Em-tåget och via 5 timmar går till Alacant-Terminal.

Alternativ nummer 2. Vägen tar 2 dagar och 16 timmar. Ruttkostnad 420-580 euro.

  • Ta tåg D vid stationen Moskva Belorusskaya. Du kommer att spendera på vägen 2 dagar. Gå av vid Nice Ville station.
  • Från Nice-Ville, ta SNCF-tåget till Marseille St-Charles tågstation. På väg omkring 3 timmar.
  • Ta tåget Ave från Marseille Saint-Charles tågstation, som går en gång om dagen. Vägen tar nästan 5 timmar. Gå av vid Barcelonas station.
  • Här byter du till Em-tåget på RENFE-transportören och igenom 5 timmar gå av vid stationen i Alicante.

Vem man ska flyga med - flygbolag och priser

Hetero
flyg
till
Alicante utförs endast av företaget
Vueling. Avståndet mellan städerna är litet,
flygningen varar bara 1 tid 10 minuter. Mycket
fler flygbolag erbjuder att flyga
under transport, med dockning i Madrid,
Palma de Mallorca, Amsterdam, etc.. d.
Alternativ för sådana flygningar
det finns
från företag:

  • Luft
    Europa;

  • KLM;

  • Transavia;

  • KNACKA
    Portugal.

Hetero
перелет с лоукостером Vueling

Spanska
lågprisflygbolag Vueling flyger till
Alicante så snabbt och billigt som möjligt.
Som jag har sagt, flygningen varar lite
mer än en timme. tidtabell
bekväm
- det finns flyg
dagligen,
2-5 gånger om dagen.

Företag
erbjuder tre taxor:

  1. Grundläggande
    - det billigaste,
    inkluderar handbagage i 10 Kg,
    gratis online registrering (för 7
    dagar före avresa). För att välja en plats, flytta
    datum måste betala extra;

  2. Optima
    - låter dig bära din resväska upp till 25 Kg, val
    platser, checka in (online eller in
    flygplats) fri, men ändra
    betald bokning. Avbokning av flyg
    inte tillåtet;

  3. TimeFlex
    - Bagaget är begränsat i vikt 10 Kg. Men
    du kan ändra tid eller datum gratis
    avresa.

För
ytterligare bagage måste betalas:
från 17 € (1200 ₽) för 15 kg till 44 € (3000 ₽) för 30
Kg. Om köp
biljett

nästa vecka, det kommer inte att kosta
mindre 60 € (4000 ₽). När du bokar för
7–10 dagar före avresa, du kan flyga iväg för 30
€ (2000 ₽) med handbagage, eller från 54 € (4000
₽) med bagage upp till 25 Kg.

Än
det är mer ekonomiskt att utfärda en biljett
för
4-5 månader, då kan du hitta ett flyg

minimikostnad
- 25
€ (1800 ₽). Detta alternativ har många fördelar.
- inga överföringar, flygplan
flyga
dagligen, bekvämt schema,
inga nattflyg
(när
du kan bara lämna flygplatsen med
taxi), flexibla taxor. Men att flyga med en låg kostnad
- det är bara en transfer från en stad
i en annan, och för bagage, mer bekväm
sittplats i kabinen, du måste betala extra mat.

Genomresa
рейсы из Барселоны в Аликанте

Luft
Europa.
Flyg
Spanska
företag görs genom Madrid
(Barajas)
eller Palma de Mallorca.
Flyg flyger
dagligen,
4-5 gånger om dagen. Minimum
dockningstid - 40 minuter,
så hela flygningen
kommer att pågå
2,5 Klockan. De billigaste biljetterna är
i
lågsäsong - från november till mars. För 2
veckor innan flygningen kan köpas
luft biljett
för
56 € (3800 ₽) med handbagage på 10 kg eller för
86 € (6000 ₽) med saker på 23 Kg.

För
flyg
i
strandsäsongen (Juni - september) du
ge åtminstone 112 € (8000 ₽). Inköp
biljetter
där och
ger inte betydande besparingar. Bärare
KLM
och
Transavia
erbjudande
flyga genom Amsterdam.
2-4 flygningar per dag.
Den kortaste anslutningen är 1,5 Klockan.
Att köpa biljetter

Jag rekommenderar inte de kommande 2-3 veckorna: du
överbetala 7-10 tusen. Den smartaste
boka ett flyg
för
1-2 månader, då kostar flygande ljus
cirka 7000-9000 ₽, och med bagage upp till 23 kg -
cirka 11000-12000 ₽.

Resa
i business class kostar ungefär 37000 ₽. hur
ser, priser
hög,
så det är vettigt att betala tillbaka
vägen. Sedan flygresor i båda
fester (bagage ingår) kommer kosta
15000–16000 ₽.

KNACKA
Portugal.
Ett annat bra erbjudande från
Portugisiskt nationellt flygbolag.
Beroende på säsong utförs per dag
5–10 flygningar
med
dockning i Lissabon.
Biljetter kan köpas under lågsäsong
för
6000 ₽, om du flyger med en resväska
på 8 Kg. En flygning med en resväska till 23 Kg
kostar 7-8 tusen rubel.

Kostnaden
flygresor
dyrare under sommarmånaderna: utan saker från
9000 ₽, och med saker - från 10500 ₽. Business class
kostar 27 000–30 000 rubel.

Vi flyger med flyg från Moskva

Företag har direktflyg från Moskva till Alicante flygplats:

  • S7
  • Vueling
  • Aeroflot

Avgångar planeras från och med 2 till 7 en gång i veckan beroende på säsong. På sommaren kan du flyga en stadga med Transaero - detta företag har visat sig bra i den här riktningen.

Priserna för flygbiljetter ökar som vanligt för 3 månader före högsäsongens början. Om du planerar att flyga med Vueling, överväga, att de inte inkluderar bagage i priset, du måste betala extra för det. Och detta flygbolag matar dig inte ombord, även om detta är en traditionell praxis för lågkostnad.

Du kan komma till Alicante med transfer:

  • Czech Airlines eller Aeroflot till Madrid, härifrån med tåg 2,5 timmar till Alicante
  • Vueling till Barcelona, och sedan med tåg 5,5 timmar

Iberia Airlines är ett populärt anslutningsalternativ i Madrid. De största fördelarna med detta val: snabb dockning (cirka en timma), överkomligt pris, två flygningar - morgon och kväll.

Barcelona till Alicante med buss

Bussen är inte det mest lönsamma alternativet när det gäller biljettpris och restid. Ja, den följer en direkt väg och är mycket bekväm, men för att gå på det för ungefär 3-4 timmar längre, än med tåg. Och kostnaden är ännu högre.

Dock har flygbolaget ALSA nattflyg., så det här alternativet passar dem, som planerar att resa sent på kvällen och anlända på morgonen.

ALSA-buss

Varje dag driver ALSA-bussföretaget en hel del direktflyg i den här riktningen.. Så, den första bussen avgår redan kl 7.00 på morgonen, och den sista är i 01.00 nätter.

Bekvämt, att vissa flygningar utförs från centralstationen, och några - från norra stationen. Du kan välja en busshållplats, som ligger närmast ditt hotell.

Foto: Ivanova Ekaterina

Så, från Barcelona Sants station, avgår bussen till 7.15 på morgonen och 18.20 kvällar. Och från Nord-stationen - till 7.00, 9.00, 10.00, 12.00, 18.00, 19.00, 22.00, 01.11. Flygningarna går direkt med en total restid på ca. 7-8 timmar.

Om du tar den sista nattbussen, sedan i Alicante kommer du att vara i 9.20 på morgonen. Detta är ett bra tillfälle att spara pengar på ett hotell, om du är redo för en nattresa.

ALSA-bussbiljettpriserna börjar från 47 Euro.

Med ALSA-buss från Barcelonas flygplats

Goda nyheter för dem, som anländer till Barcelonas flygplats El Prat och planerar att omedelbart åka till Alicante: direktbuss ALSA kör i den här riktningen. Resans varaktighet är ungefär 7 timmar 30 minuter.

Flyg går från Terminal T1 till 10.25 på morgonen och 01.25 nätter. Så att, till och med anländer sent på kvällen, du kan enkelt nå din destination.

Priset på en bussbiljett från flygplatsen börjar också från 47 Euro.

Köp en bussbiljett Barcelona - Alicante online

Om du vill se schemat och köpa en biljett till ALSA-bussen på ryska, då kan du göra detta på den praktiska webbplatsen www.omio.ru. Där ställer du in parametrarna för avgångstiden, biljettpris och hitta ett lämpligt flyg till ett förmånligt pris, jämför bussavgångar direkt med tåg.

Den köpta biljetten skickas till din e-post. Allt du behöver göra är att skriva ut det och komma fram till ombordstigning, visar biljetten till föraren. Vanligtvis, biljettpriserna nedan, om du tar dem i förväg - för 1-2 månader.

Direktflyg från Barcelona till Alicante, schema och priser

flyg avresa på väg ankomst avresedagar
Vueling flygbolag (DU 1302)Airbus A320 06:45Barcelona (BCN) 1 h. 10 min 07:55Alicante (ALC) 27, 28 februari, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 20, 21, 23, 24, 26 Martha, ...
Vueling flygbolag (DU 1302)Airbus А320 06:45Barcelona (BCN) 1 h. 10 min 07:55Alicante (ALC) dagligen, utom tis, solen från 26.10 på 30.11
Vueling flygbolag (DU 1302)Airbus A320 06:50Barcelona (BCN) 1 h. 10 min 08:00Alicante (ALC) endast 19, 26 februari, 4, 11, 18, 25 Martha
Vueling flygbolag (DU 1306)Airbus A320 08:25Barcelona (BCN) 1 h. 10 min 09:35Alicante (ALC) endast 12 April
Vueling flygbolag (DU 1312)Airbus А320 08:55Barcelona (BCN) 1 h. 10 min 10:05Alicante (ALC) dagligen av 28.03

visa allt (20)

Uppgifterna tillhandahålls av tjänsten Yandex.Schedule

Hitta en biljett från 2 082 ₽

Användbar information

  • Alicante ligger i Spanien
  • IATA-kod: ALC
  • Kontinent: Europa
  • Valuta: Euro (EUR) (Kurs: 1 EUR = 70.46 GNUGGA)
  • Aktuell tid: 16:11 (GMT + 1)
  • Det aktuella datumet: 27.02.2020

Flyg till Alicante: billig, snabb, bekvämt - allt detta på Airinme.com. Du kan enkelt hitta regelbundna flygningar hos oss, budget- och charterflygbolag. Vi erbjuder de bästa priserna för alla flygklasser till Alicante. Lämna biljettpriset till oss, du behöver bara packa ditt bagage och informera dina vänner om resan!

För många är namnet "Alicante" förknippat med flygplatsen, varifrån du kan komma till stränderna i Benidorm. Men för kunniga människor är denna stad associerad med spännande utflykter på land och till sjöss., och brännande klubbfester. Бронируйте авиабилеты в Аликанте на Airinme.com уже сегодня и окунитесь в очаровательную атмосферу испанского побережья Коста-Бланка.

Alicante - saker att göra?

Alicante kan grovt delas in i tre delar: Esplanade de España (Esplanade of Spain), – palmgränd längs Medelhavskusten (många anser att det är den vackraste strandpromenaden i Spanien), Gamla kvarteret Santa Cruz, från väst avgränsad av Rambla de Méndez Núnez, och det antika slottet Santa Barbara (Santa Barbara slott) längst upp på den 160 meter vita klippan (Benancatil). Du kan komma till slottet med linbana. Det finns ett litet museum och ett observationsdäck., som erbjuder en fantastisk utsikt över hela staden och havet.

Stadens äldsta byggnad ligger under slottkullen - kyrkan Santa Maria. Gotiska murar är gömda bakom barockfasaden på 1700-talet. Ett annat anmärkningsvärt renässansstempel ligger i centrum av Santa Cruz-kvarteret, i sammanflätningen av smala gågator, – detta är katedralen i San Nicolas.

Museum of Archaeology ligger i byggnaden av det tidigare sjukhuset är också värt att uppmärksammas. (Museo Arqueologico), här kan du lära dig nästan allt om Spaniens historia, sedan stenåldern.

Trött på att vandra runt i stan? Gå till stranden, till det azurblå vattnet på Costa Blanca, där du kan hyra snorklingsutrustning och beundra livet i det marina livet, eller ordna en utflykt till ön Tabarka, в морской заповедник.

Livet i Alicante på natten är också i full gång. Huvuddelen av festbesökarna flockar till Gamla stan och hamnområdet, där varje sommar strandbarer (chiringito) устраивают грандиозные вечеринки.

Shopping i Alicante

Alicante kommer att tilltala den mest ökända shopaholicen - det finns också exklusiva butiker, och spontana marknader, och ordnade köpcentra. Souvenirer och traditionellt hantverk - dekorationer, handväskor, skor - finns i det historiska kvarteret El Barrio. Det finns över hundra butiker i köpcentret Gran Via, och i Panoramis-komplexet kan du, utom shopping, njut också av en magnifik utsikt över bukten.

Lokalt kök i Alicante

Traditionella tapas (tapas) - resenärens första val i Alicante. Flytta från en tapasbar till en annan, du kan prova alla alternativ på menyn: oliver, räkor med chili och vitlök (så kallad gambas pil pil), sniglar, musslor och mycket, mycket mer. Men den mest populära maträtten i stan, som serveras i vilken restaurang som helst - paella (paella), ris med saffran, kyckling, räkor och röd paprika, var noga med att prova det innan du lämnar staden.

Lågpriskalender Alicante - Tyskland

Billiga flyg från Alicante till Tyskland (ALC - DE)

Aviasales.com hittar de billigaste flygen från Alicante till Tyskland, jämförande kostnaden för en biljett till Tyskland i 45 byråer, 5 bokningssystem och 728 flygbolag. Var exakt du köper biljetter till Alicante - Tyskland är upp till dig.

Det är värt att notera, att Alicante - Tyskland är det mest populära resmålet i januari, September och november.
Under denna period är den genomsnittliga kostnaden för flygbiljetter

9 953₽
.

De mest populära destinationerna på rutten Alicante - Tyskland är:

  • Alicante - Berlin
  • Alicante - Köln
  • Alicante - Düsseldorf

Under lågsäsong - i mars, Juni och augusti

priset på flygbiljetter sjunker i genomsnitt till

9 087₽
.

Direktflyg från Alicante till Tyskland

Det enklaste sättet att komma till din destination är med direktflyg. Direktflyg från Alicante till Tyskland drivs av flygbolag:

  • Air Berlin
    till Berlin (1 dag i veckan, flyg AB2595), till München (1 dag i veckan, flyg AB2093), i Düsseldorf (5 dagar i veckan, flyg AB2547)
  • Norwegian Air International
    till Hamburg (2 dagar i veckan, flyg D85508), till München (2 dagar i veckan, flyg D85464)
  • Ryanair
    i Karlsruhe (2 dagar i veckan, flyg FR9054), till Köln (2 dagar i veckan, flyg FR1356), till Hamburg (2 dagar i veckan, flyg FR4025), i Bremen (2 dagar i veckan, flyg FR9056), i Frankfurt am Main (2 dagar i veckan, flyg FR7321), till Berlin (3 dagar i veckan, flyg FR159), i Düsseldorf (4 dagar i veckan, flyg FR6213)

Att ta sig från Alicante till Tyskland med en transfer, du kan göra resan ännu mer intressant, eftersom dockning kan utföras i:

  • lissabon

    (flyg WI1123 Alicante - Berlin med TAP Portugal)

  • (flyg LS1412 Alicante - München av Jet2.com)

Det här är en fantastisk chans att lära känna dessa städer, eftersom transplantationstiden vanligtvis är minst 6 timmar.

Det är nödvändigt att överväga, beroende på antalet dagar, kvar innan avresa, priset på en flygbiljett från Alicante till Tyskland kan mer än fördubblas.

Aviasales.com rekommenderar att du köper flygbiljetter från Alicante till Tyskland i förväg, då kan du välja flygvillkoren, med fokus på dina önskemål och ekonomiska möjligheter.

Se

Flygbiljett från Alicante till Tyskland

Bästa priserna för biljetter från Alicante till Tyskland, hittades av våra besökare senast 48 timmar *:

Rutt Enkel Rundresa
Alicante - Berlin

25.04.2020

20.03 – 22.03.2020

Alicante - München

19.12.2020

12.03 – 15.03.2020

Alicante - Düsseldorf

03.03.2020

05.03 – 12.03.2020

Alicante - Frankfurt am Main

13.03.2020

07.04 – 19.04.2020

Alicante - Hamburg

26.04.2020

26.04 – 10.05.2020

Alicante - Köln

11.05.2020

02.04 – 06.04.2020

Alicante - Memmingen

27.02.2020

13.03 – 15.03.2020

Alicante - Dortmund

03.03.2020

05.03 – 12.03.2020

Det billigaste flyget från Alicante till Tyskland, hittades av våra användare under det senaste 48 timmar:

biljett

på rutten Alicante - Berlin

av OpenSkies

med avgång 25.04.2020 och kostnad

2 195 rubel
.

Snabbaste flygbiljett från Alicante till Tyskland:

biljett

i riktning Alicante - München

av Air Berlin

med närmaste avgång 01.03.2020 och flygtid
2h 25 min.

Flygbolag, flyger från Alicante till Tyskland

  • Air Berlin

  • Brussels Airlines

  • Vueling

  • Ryanair

  • Flybe

  • Aer Lingus

  • Norwegian Air International

  • Jetairfly

Direktflyg Alicante - Tyskland

Flyg Varifrån Avresa På väg Ankomst Avresedagar

Air Berlin

(

AB2547
)

Düsseldorf 12:45 2h 40m 15:25

Mån, Ons, th, Fre, Lör

Ryanair

(

FR6213
)

Düsseldorf 10:35 2h 45m 13:20

Mån, Ons, Fre, mot

Ryanair

(

FR159
)

Berlin 19:50 3h 0m 22:50

Ons, Fre, mot

Ryanair

(

FR1356
)

Köln 06:45 2h 35m 09:20

Mån, Fre

Norwegian Air International

(

D85508
)

Hamburg 17:05 2h 55m 20:00

Mån, Fre

Ryanair

(

FR4025
)

Hamburg 16:45 3h 15m 20:00

Mån, th

Ryanair

(

FR9056
)

Bremen 19:25 3h 0m 22:25

Mån, Fre

Ryanair

(

FR9054
)

Karlsruhe 20:00 2h 30m 22:30

tis, Lör

Norwegian Air International

(

D85464
)

München 07:35 2h 35m 10:10

th, mot

Ryanair

(

FR7321
)

Frankfurt am Main 08:25 2h 40m 11:05

Ons, mot

Flygplatser, betjänar riktningen av Alicante - Tyskland

Flygplatser i Alicante, varav det finns flyg till Tyskland:

Alicante (ALC)

Mest populära flygplatser, betjänar riktningen av Alicante - Tyskland:

Alicante (ALC)
-
Bremen (BRE)

Betygsätt artikeln